Į pirtį be arbatos eiti nevalia

Arbata pirtyje

Lietuvos pirtininkų festivalio Žemaitijoje organizatorius Jonas Novogreckis tvirtina, kad viena svarbesnių pirties taisyklių – turėti arbatos sau ir draugams. Dauguma vyrų net neįsivaizduoja pirties be alaus, kuris, pasak žinovų, iš tikrųjų nėra pirties gėrimas.

Svarbu išprakaituoti

Ponas Jonas sako, kad mėgstamiausia pirties arbata – paties atrasta. Tiesa, pirtyje teko išbandyti daug įvairiausių gėrimų – mineralinio vandens, sulčių ir kt., kol pagaliau suprato, kad tai – tik neišmanėliams.

Pirties arbata turi skatinti prakaitavimą ir šalinti iš organizmo šlakus bei kitokius negerumus. Jonas siūlo įvairias pirties arbatas ir tikina, kad kiekvieną kartą jos gali turėti vis kitokį skonį. Vienoks jis bus, pirmiau įbėrus cukraus, o tik paskui įpylus vandens, kitoks – cukrų beriant į vandenį.

Arbata nuo amžių vertinama kaip geriausias gėrimas pirtyje. Mokslininkų teigimu, joje yra labai daug naudingų medžiagų (eterinių aliejų, taninų, kofeino, įvairiausių vitaminų, mikroelementų ir kt.), papildančių gydomąjį pirties efektą.

Tikri pirties mėgėjai žino, kad arbatą reikia gerti šviežią, žoleles užplikius laikyti tik 5-6 minutes, kad pritrauktų. Ilgiau plikoma arbata praranda daug savo gerųjų savybių, todėl, užuot tonizavus, netgi ima slopinti organizmo veiklą, gali net pabloginti savijautą.

Iš ko geriausia pirties arbatas ruošti?

Jei pirtyje norite palikti savo peršalimą, smarkiai išprakaituoti, labai tiks citrinmedžio ar aviečių, liepų žiedų arbatos. Tačiau nevalia pamiršti, kad su šiomis arbatomis reikia elgtis atsargiai, saikingai, kad neapkrautumėte širdies ir inkstų. Labai naudingos yra ir mėtų, žemuogių, serbentų lapų arbatos, nepamirškite ir stumbražolių, juozažolių. Nuo peršalimo ligų labai tiks erškėtrožių arbata, savo sudėtyje turinti daug vitaminų C, B, K, P. O jei dar ir kosulys pristojęs, nepamirškite čiobrelių.

Nevalia piktnaudžiauti

Jei pirties procedūromis sieksite palengvinti virškinimą, labai tiks ramunėlių arbata, turinti stiprų priešuždegiminį, antispazminį ir skausmą malšinantį poveikį. Labai naudinga ramunėlių arbata ir norint palepinti savo odą.

Pirties žinovai teigia, kad pirties arbatoms labai tinka ir kitokių vaistažolių arbatos: pipirmėtės gerina virškinimą, medetkos slopina uždegimą bei stiprina organizmą, melisos padeda atsipalaiduoti, nuima nervinę įtampą, jonažolės mažina depresiją, nerimą. O žalioji arbata apskritai vadinama jaunystės eliksyru. Ji ne tik skatina prakaitavimą, bet ir valo odos poras, daro odą drėgną ir elastingą.

Kokią arbatą pirtyje sveikiausia gerti: šaltą ar karštą? Atsakymą į šį klausimą pirties mėgėjams padėjo rasti Harvardo universiteto mokslininkai, atlikę bandymą: vieną žmonių grupę pirtyje girdė šaltu, net su ledukais vandeniu, o kitą grupę – karšta arbata. Paaiškėjo, kad nuo šalto vandens temperatūra sumažėja tik burnoje, o nuo karštos arbatos po 15 min. viso kūno temperatūra nukrinta 1-2 laipsniais.

Mokslininkai perspėja, kad pirtyje net puikiausia arbata piktnaudžiauti nereikėtų. Troškulį esą galima nuraminti ir negeriant, o tik 2-3 kartus išskalavus gerklę. Mat apgaulingas noras gerti atsiranda dėl sudirgusios burnos ertmės gleivinės.

Tik natūralūs gėrimai

Tikri mėgėjai žino, kad labai sveika pirtyje gerti sulą. Yra žmonių, mokančių šį gėrimą išlaikyti ir ilgesnį laiką. Užraugta su grūdais ar kitais priedais statinėse ji išbūna iki 3-5 mėnesių. Tačiau, ko gero, raugintos sulos atsargos jau išsekusios. Žinant vertingąsias sulos savybes ir tai, kad ji gerina medžiagų apykaitą, stiprina visą organizmą, gydo inkstų akmenligę, lengvina reumato skausmus, nereikėtų praleisti progos tuo gėrimu pasilepinti bent pavasarį, sulos varvėjimo metą.

Vargu ar kas dar negirdėjęs apie teigiamą giros poveikį sveikatai. Šis gėrimas yra toks senas, kaip ir pati tauta. Giros ruošimo receptų – galybė. Ji gaminama iš įvairiausių uogų ir medaus, iš vaisių ir duonos, iš žiedų pumpurų ir javų, iš vaistažolių ir salyklo.

Ilgus amžius po pirties lietuviams vienintelis gėrimas buvo gira. Ji greičiausiai atkurdavo skysčių disbalansą, numalšindavo troškulį. Įvairios giros naudotos peršalimui gydyti, nuo karščiavimo, įvairių virškinimo trakto sutrikimų ir netgi nuo vandenligės. Tačiau, J. Novogreckis perspėja, kad pirčiai visiškai netinka giros iš mūsų parduotuvių lentynų. Mat jose yra daug įvairiausių saldiklių bei kitokių žmogaus organizmui nereikalingų priedų. Pirčiai tinka tik tai, kas yra natūralu.

Dauguma vyrų net neįsivaizduoja pirties be alaus. J. Novogreckis sako, kad alus nėra pirties gėrimas. Lygiai taip, kaip pirčiai netinka ir ruginukė. Kas kita, jei tuo pasimėgaujama po pirties, tarsi užbaigiant pirties ritualą. Tačiau, primena, pirtyje itin turi būti jaučiamas saikas. Netgi arbatą pirtyje reikia gerti iš lėto, pasimėgaujant ja. Iš karto išmaukęs atsineštą kiekį tik širdį apsunkinsi, kuriai pirties karštyje ir taip nėra lengva.

VL žurnalistė Nijolė Petrošiūtė
Medžiaga iš pirtis.lt

Komentarai straipsnyje “Į pirtį be arbatos eiti nevalia

  1. Emine sako:

    Patys su kolega, nensaei gaminomės gilių kavą, bet tik žinoma namų sąlygomis. Be galo skani ir išskirtinė.O gamyba mūsų buvo tokia: pirma giles išlukštenom, ir užpylėme riebiu pienu, bei palikome tokia šaldytyve 2 paroms, tam kad ištrauktu šiek tiek taninų.Po dviejų parų tą pieną nupylėme ir užpylėme naujo pieno ir grietinėlės mišiniu, kad apsemtu. Tuomet virėm ant ugnies maždaug valandą laiko. Pienas beveik visas suvirė.Po viso šito lengvai praplovėme ir apdžiovinome, o kitos dienos pavakaryje užbaigėme džiovinimą orkaitėje ir apskrudinome joje.Tuomet belieka tik susimalti ir džiaugtis pasakiško skonio kava. Beje ytin skaunu su pienu balinta.P.S. Neužtenka šios kavos tik užpilti karštu vandeniu, kad gerai pritrauktu reikia pavirti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.